Reformletmd - sember mdra
Egyes tpllkozstudsok arra az eredmnyre jutottak, hogy a tlsly oka nem az telek tlzott mrtk fogyasztsban, hanem a sznhidrtokra, klnsen a finomtott cukorra s a kemnytben gazdag lelmiszerekre val rzkenysgben keresend.
Az skori ember nem szenvedett tlslyban. trendje br sokkal szlssgesebb, bizonyos szempontbl mgis egszsgesebb volt, mint a mink. Az vszakok s a vadszatok sikeressgnek fggvnyben vagy hezett, vagy jllakott volt, m az ltala elfogyasztott nyers lelmiszerek kedvez hatssal voltak emsztsre, egszsgre egyarnt, s nem szenvedett magas vrnyomsban, rrendszeri s daganatos betegsgekben, vagy allergiban.
Kkorszaki-dita A paleo-dita elmlete szerint kvetnnk kellene seink trendjt, akik tbbnyire sovny fehrjt s nyers zldsgeket, gymlcsket fogyasztottak. A legjabb rgszeti leletek cfolni ltszanak azt a tnyt, hogy csak a sovny hsok nem hizlalnak. Ezek szerint semmilyen hs nem hizlal, hacsak az elksztsi mdja sorn nem adunk hozz sok zsiradkot illetve sznhidrtot, amelyek nagy rsze kztudottan felesleges energiaforrsai szervezetnknek: kevs tpanyagot tudunk bellk felhasznlni, az hsgrzetet csak rvid tvon enyhtik, radsul elhzshoz vezetnek. "Frdi s Bni" tejet sem fogyasztottak - gy tnik jl tettk. A zsrszegny tej a legtbb dita- s reformletmd tancsad szerint kalciumban gazdag s egszsges - mgis egyre tbb kutats bizonytja, hogy a tejtermkek (a bennk tallhat tejzsr s protein miatt) a szv- s rrendszeri betegsgek egyik legfbb okozi a korbban "vd al helyezett" tojssal s az llati zsiradkokkal szemben.
Kkorszaki fogykra Az sember kosztja kalria- s zsrszegny volt, ezrt trendjt kvetve knnyen elindulhatunk az egszsges tpllkozs fel vezet ton s attl sem kell tartanunk, hogy anyagcsernk tlsgosan megborulna a tpllkozsunkban bekvetkezett vltozsok miatt. Az els nhny htben valsznleg jelents mrtkben fogyni fogunk, m sokkal fittebbek, egszsgesebbek, energikusabbak lesznk mint valaha, hiszen csak "hasznos" lelmiszereket juttatunk szervezetnkbe. Elssorban hsflket fogyasszunk: szrnyasokat, tengeri halakat, borjt, disznt, kecskehst, de gyeljnk arra, hogy lehetsg szerint kevs zsiradkkal ksztsk el fogsainkat, a b zsrban val stst vltsuk t fzsre, vagy prolsra s friss zldsgeket, saltkat egynk hozzjuk a jl megszokott burgonya-, rizs s tsztakretek helyett. A paleo-dita kizrja a kenyrflk fogyasztst az trendbl, mondvn, ezek B-vitamin tartalma a hsflkben is megtallhat.
Mit ne egynk? - Gabonaflk (tszta, kenyr) - Hvelyesek (bab, bors, kukorica, lencse) - Burgonya - Tejtermkek - S, cukor
Az ruhzakban kaphat lelmiszerek tlnyom tbbsge vitaminokkal s rostokkal dstott, s olyan sok adalk- tartst- s sznezkanyagot tartalmaznak, amelyek tbbet rtanak, mint hasznlnak. A paleo-dita alapjn minden olyan lelmiszer kros az egszsgnkre, amely valamilyen termelsi folyamaton ment vgbe: sznsavas dtitalok (a sznsavas svnyvz is), a kenyr- s tsztaflk, a felvgottak, a flksz telek, az destszerek, az olajos-szott magvak, a hvelyes zldsgek, a kemnytk s minden sznezkkel, zfokozval s tartstszerrel elltott termk.
Mit egynk? - Hsflk - Tojs - Gymlcs - Zldsgek (lehetleg nyersen) - Csonthjasok (di, mandula, mogyor)
|